Речник Атака: Всичко, което трябва да знаете

Случвало ли ви се е да хакнете вашия акаунт във Facebook? Ако е така, вероятно сте жертва на речник атака. Тази статия ще обясни всичко, което трябва да знаете за тези видове атаки, особено как можете да ги предотвратите.

Речник атака - всичко, което трябва да знаете

Обяснени атаки на речник.

Какво е атака на речник?

Атака на речник е вид атака с груба сила, която използва списък с думи, за да получи достъп до нечия парола. Тези атаки действат на предпоставката, че повечето интернет потребители все още създават пароли, които са лесни за гадаене. Лесните пароли са пароли, които използват:

  • Име на потребител или негова разновидност.
  • Име на роднина на потребителя.
  • Име на домашен любимец.
  • Любима храна / напитка.
  • Любима кола.
  • Рождени дни и годишнини.
  • Проста цифрова комбинация.

Как работи атака на речник?

Има две неща, които нападателят трябва да извърши успешна атака на речник. Първата е локалната база данни на целта. Ако нападателят е успешен, той ще получи списък на хешираните пароли (помислете за това като криптирана парола), който атакуващият може да изчисли (да напука).

Обикновено нападателят ще има дълъг списък от предварително изчислени хешове. След това нападателят ще премине през целия списък, докато не бъде намерена паролата на целта. От тук идва и името „Речник атака“. Списъкът с предварително хеширани пароли действа като речник, през който атакуващият може да премине. Това, което прави тази атака още по-мощна, е, че има ограничено количество алгоритми на хеш, така че да се напусне хеш не е толкова трудно, колкото би си помислил. Хората също са склонни да използват подобни и общи пароли. Всичко това прави по-лесно някой да състави речник за бъдещи атаки.

  Защо торентерите трябва да използват VPN

Как да се предпазите от атака на речник?

Има два начина да се предпазите от атака в речник.

Защитете вашата локална база данни

Първият начин се занимава с защита на вашата локална база данни от кражба. За този вид защита се нуждаете от VPN. VPN ще кодира вашите данни и ще пренасочи целия ви трафик през защитен сървър. Когато трафикът ви се пренасочи, става почти невъзможно някой дори да наблюдава вашия трафик, камо ли да открадне нещо от вашата локална база данни. С други думи, VPN ще ви предпази от възможността да станете жертва на атака в речник.

Предлагам да използвате VPN, известен със своята сигурност, като ExpressVPN. ExpressVPN предлага на своите потребители криптиране от военна класа и най-новите VPN протоколи. Помислете да инсталирате своя VPN на вашия рутер, за да гарантирате, че всички свързани устройства са защитени едновременно.

Сложете вашите пароли

Вторият начин, по който можете да избегнете целта за атаки в речник, е чрез усложняване на вашата парола. Както споменах по-горе, атаките в речника използват предварително загладен списък от често срещани пароли и вариации на паролата. Ако използвате парола, която не е в този списък, значи сте в безопасност. Ето как можете да гарантирате, че вашите пароли са достатъчно силни, за да се въздържат от атаки на речници и брутални атаки:

  • Използвайте дълги пароли. Никога не използвайте парола с по-малко от 8 знака.
  • Използвайте вариант на малки и малки букви. Добавете някои символи, за да изминете допълнителната миля.
  • НЕ използвайте в паролата си фамилията, името си, името на роднина или на домашен любимец.
  • НЕ използвайте прости думи, които човек може да намери в речник.
  • Избягвайте влизането или създаването на парола за всеки HTTP уебсайт. Винаги се уверете, че уебсайтът, в който влизате, е защитен HTTPS сайт.
  Безопасен ли е за използване безплатен обществен WiFi Hotspot?

Засега се препоръчва на потребителите или да имат един от тези два типа пароли: (1) Микс от произволни големи букви, малки букви и символи. (2) Четири случайни несвързани думи, струнирани заедно (също толкова случайни, колкото правилната батерия за правилна кон.

Внимавайте обаче с втория вариант. Трябва да сте сигурни, че никоя от думите не е свързана по никакъв начин. Също така винаги е по-добре да се избягвате от общи фрази и комбинации от думи, тъй като тези обикновено имат предварително зададена парола в списъка на нападателя.

Вижте този уебсайт, ако искате начин да създадете произволни, силни и оригинални пароли.

Речнически атаки – финални мисли

Това е всичко, което наистина трябва да знаете за атаките на речници. Не забравяйте, че като технологията напредва, толкова са и инструментите в арсенала на нападателя. Вашата парола е последната линия на защита, която имате преди някой да получи достъп до вашата информация. Винаги използвайте силни пароли и никога не повтаряйте една и съща парола за различни системи.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me