Какво е цифров подпис и защо ви е нужен

Използването на цифров подпис гарантира, че съобщението в транзит е защитено от проникване или прихващане. Цифрово подписан документ гарантира целостта на съобщението и че то не е променено при транзит.

Какво е цифров подпис и защо ви е нужен

Какво е цифров подпис и защо ви е нужен

В този процес сървърът създава цифров подпис чрез добавяне на криптиране към съдържанието на съобщението. Това криптиране е еднопосочен процес на хеширане, при който ще използвате както вашите публични, така и частни ключове. Когато изпратите цифрово подписан документ, клиентът ви може да прегледа съобщението, заедно с вашия електронен подпис. За да го дешифрира, той използва вашия публичен ключ. С това той може да потвърди вас и автентичността на съдържанието на съобщението.

Цифровият подпис се използва за много поверителни формати за съобщения. Независимо дали става въпрос за имейл услуга, онлайн финансови транзакции или снимки, маркирани с идентификатор на eBay, процесът гарантира, че съдържанието е защитено. Ако цифровият подпис при предаването не е същият като публичния ключ на цифровия сертификат, получателят може да бъде сигурен, че съобщението е променено.

Как цифровият подпис осигурява конфиденциалност?

По принцип сървърът добавя цифров подпис към съобщението, което трябва да бъде предадено, като се използва неговата ключова двойка. Това е известно като криптография с публичен ключ, най-често използваният процес за доставяне на цифрово подписано съобщение. PKC (Криптография с публичен ключ) използва системи за доставка, базирани на инфраструктура с публичен ключ.

Как работи инфраструктурата с публичен ключ

PKI (Public Key Infrastructure) създава цифрови подписи, използвайки публичните и частните ключове, които са уникални за всеки потребител. Ключовата двойка е математически свързана помежду си. Въпреки че публичният ключ може да бъде споделян открито, частният ключ може да се използва само от лицето, което подписва транзакцията.

За всяка транзакция PKI генерира цифров подпис за подателя с неговия личен ключ. По време на този процес крипто код се вгражда в съобщението. Когато пристигне електронно подписаното съобщение, получателят може да декриптира цифровия подпис с публичния ключ на изпращача. Той потвърждава цифровия подпис на подателя. По този начин получателят може да бъде сигурен, че съдържанието на документа не е променено.

За да илюстрирам по-прост пример:

Помислете за A, който цифрово подписва файл, като щракнете върху ‘знак’ в неговото имейл приложение. Еднопосочният хеш процес, за който споменахме по-рано, изчислява хеш стойността за съдържанието на този файл. A използва своя личен ключ или ключ за подписване, за да криптира тази хеш стойност. По този начин той създава цифров подпис, който се вгражда в оригиналното съобщение.

Когато A изпрати този файл до B, неговото имейл приложение идентифицира цифровия подпис на съобщението. Сега B може да използва публичния ключ на A, който е открито достъпен, за да декриптира този цифров подпис. Той може също да изчисли хеш стойността на оригиналния файл на A. За да потвърди подателя, той сравнява тази стойност на хеш с дешифрирания хеш от съобщението на А. Ако тези две стойности не са еднакви, това означава, че съобщението е било подправено.

Защо имате нужда от цифров подпис?

Много индустрии изискват цифров подпис за бизнес транзакции. Повечето географски региони са задали свои собствени стандарти за процесите на електронно подписване, които използват технология за цифров подпис.

Тези местни стандарти за електронно подписване се основават на методологията на PKI. На международно ниво тези стандарти помагат да се предотврати вероятността от манипулации или подправяне на електронно подписани документи.

Как да създадете цифров подпис?

Ако искате да създадете цифров подпис, можете да го направите сами, като използвате цифров сертификат. Използването на самоподписани сертификати обаче затруднява вашите клиенти да валидират вашия цифров подпис. Следователно, най-добрият начин е да се обърнете към определени сертификационни органи (CA), за да получите вашия цифров подпис. Това позволява на получателите лесно да проверяват вашия цифров подпис за автентичност.

Първо, трябва да изтеглите цифров сертификат от доверен CA като GlobalSign или DocuSign. Инсталирайте сертификата и след това можете да подписвате цифрово вашите съобщения. Използвайки функциите „подписване“ и „криптиране“ в приложението си за електронна поща, можете да подписвате и шифровате цифрово съобщенията, които да бъдат изпращани на вашите клиенти. Това се цени особено в бизнес веригите. Вашите клиенти са сигурни, че имейлът е истински от вас, а не е измамник.

Не всички цифрови подписи са еднакви

Има различни видове цифрови подписи, които се използват на различни платформи. Тези платформи за обработка на документи позволяват създаването и използването на различни цифрови подписи. Например Adobe PDF поддържа вграждане на детайли като изображение на физически подпис, официален печат, дата и местоположение. Документите на Microsoft Word поддържат видими и невидими цифрови подписи.

Видове цифрово подписани PDF документи

  1. Сертифициран: Сертифициращият подпис, вграден в PDF документа, го предпазва от подправяне. Също така показва, че сте изпратили документа. Тези PDF документи имат синя лента в горната част, която е уникална за всеки документ. Това съдържа информацията за това кой го е подписал и кой е издал удостоверението.
  2. Одобрение: Подписите за одобрение на PDF документа помагат за оптимизиране на процедурата за одобрение на вашата бизнес организация. Вашите одобрения ще бъдат заснети и вградени в документа.

Видове документи с цифров подпис

  1. Видима: Единични или няколко потребители могат да подпишат цифрово един и същ документ на Word. Подписите ще бъдат показани на документа, подобно на това как ги виждате във физически документ.
  2. Невидим: Невидимите цифрови подписи пазят вашата информация скрита в документа. На лентата на задачите се вижда визуална синя лента, която показва автентичността на документа и неговия произход.

Осигурена сигурност

В зависимост от изискването, цифровите подписи осигуряват сигурност в следните три основни услуги:

Удостоверяване на подателя- Доказателство за подписателя на документа. Тук цифровите подписи могат да идентифицират потребителя.

Целостност на данните- Доказателство за целостта на съдържанието на документа. Това доказва, че данните не са променени.

Без отричане- Няма шанс подателят да откаже подписването на документа. Ако се докаже в съда, че подписващият е създал подписа, той не може фалшиво да отрече този факт.

Цифрови подписи и правно изпълнение

Процесът на цифрово подписване се използва от много години. Много държави са определили свои собствени стандарти и законодателство за електронния подпис. Директивата на ЕС за електронни подписи е в сила от 1999 г., докато САЩ прилагат Закона за електронните подписи в глобалната и националната търговия (ESIGN) от 2000 г. Много други страни също приеха разпоредби, подобни на тези два. Това прави електронните подписи, цифрово подписаните документи и договори правно обвързващи.